Da rezultate serpentina de Cu in soba sa duca 3 calorifere

Practica Cursuri Instalatori La diferite Societati POZE CU LUCRARI PRIMITE DE LA FOSTII CURSANTI
Avatar utilizator
Daniel 9
Mesaje: 19
Membru din: Joi Mai 04, 2017 10:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Da rezultate serpentina de Cu in soba sa duca 3 calorifere

Mesaj necitit de Daniel 9 »

Lukas scrie: Sâm Aug 26, 2017 11:29 am Am vazut si eu serpentina bagata in soba ducea de rupea 3 calorifere de fonta facea cald in toata casa
Asa am si eu la bunica la tara dar nu este cu pompa de circulatie este cu vasul de expansiune in pod , focul trebuie facut moderat si flacara sa nu bata in serpentina trebuie pusa dupa primul fum
Fişiere ataşate
soba cu serpentina de cupru gasita pe net ca sa aveti idee
soba cu serpentina de cupru gasita pe net ca sa aveti idee
soba cu serpentina gasita pe net.jpg (77.9 KiB) Vizualizat de 2053 ori
Martin
Mesaje: 21
Membru din: Dum Feb 11, 2018 3:04 pm
Localitate: Marteni

Re: Da rezultate serpentina de Cu in soba sa duca 3 calorifere

Mesaj necitit de Martin »

stiu acest model de sobe dar au vas de expansiune in pod=deschis ,se poate face si cu vas inchis si circulatie cu pompe dar obligat trebuie UPS sa invarta pompa apa cand este curentul electric oprit , as merge tot pe termosifon si vas deschis La circuit inchis nu uita ca ai nevoie de minim doua supape de siguranta cand face abur sa dea afara sau cand creste presiunea de regula pe la 2-3 bari ,daca nu te pricepi nu te bagi
Avatar utilizator
Madalin34
Mesaje: 60
Membru din: Dum Apr 07, 2019 11:12 am
Localitate: Grosteni
Contact:

Re: Da rezultate serpentina de Cu in soba sa duca 3 calorifere

Mesaj necitit de Madalin34 »

TPetre scrie: Dum Mai 14, 2017 11:25 am Am sa pun niste poze daca le mai am
Acum ce sa zic executia tine de buget ,unde intra/iese teava din soba sa etansezi perfect sa nu traga soba aer fals sau sa scoata noxe sa te omoare Vezi ca teava se dilata trebuie sa tii cont cum le preia sa nu darame soba sa faci foc in cazan ca oamenii strazii
Circulatie cu pompa minim 3mc/h tr 2 ,Partea rea este ca nu ai un control al flacarii dar nu ai nevoie ca esti pe al 3-lea fum unde ai nici 120C gaze arse Obligat vas expansiune inchis de min 20 l P-1 bar in instalatie cand pleaca minunea nu va sari de 1,6 As pune si supape tarate la 4 bari 2 buc ,nu pui robinet inaintea vasului de expansiune serpentina legata direct in el sa preia dilatarea apei
Calorifere pui ce vrei eu as pune de fonta ca sunt ieftine dar spalate luna
am vazut la bunici asa ceva serpentina incalzea inca 2 camere , cu calorifere si vas expansiune un butoi prin pod
DamianPreda
Mesaje: 54
Membru din: Lun Apr 22, 2019 12:44 pm
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Da rezultate serpentina de Cu in soba sa duca 3 calorifere

Mesaj necitit de DamianPreda »

cand eram copil la bunicul avea asa ceva in soba dar nu era din cupru sub forma de v , facuta din teava neagra trasa la cald , teava cred ca era de 2" , a tinut pana a daramat soba era in perfecta stare , din pacate i-au furat serpentina betivii sa o dea la remat , incalzea 2 camere cu niste calorifere de 2 m
Avatar utilizator
DiaconuRemus
Mesaje: 61
Membru din: Lun Sep 23, 2019 2:10 pm
Localitate: Sisesti
Contact:

Re: Da rezultate serpentina de Cu in soba sa duca 3 calorifere

Mesaj necitit de DiaconuRemus »

buna ideea sa recuperezi caldura care se duce pe cos cu o serpentina de cupru sau de otrel , si sa duci niste calorifere
Scrie răspuns