Reparatie aer conditionat Renault Laguna ,pe PJ valva de inalta

Albume Foto Cursuri Frigotehnisti pe teren la diferite Societati .
LUCRARI EXECUTATE DE CURSANTI /FOSTI CURSANTI
Avatar utilizator
Victor gr 10
Mesaje: 14
Membru din: Vin Iun 16, 2017 9:56 am

Reparatie aer conditionat Renault Laguna ,pe PJ valva de inalta

Mesaj necitit de Victor gr 10 »

Am incarcat un renault laguna ,nu am gasit valva de inalta dedicata ,am gasit pe joasa unde se potriveste adaptorul de inalta valva rosie :shock:
Am pus bateria de manometre si gasesc aproape 0 bari nu cupla compresorul In butelii 2 bucati aveam 750 gr R134 exact cat avea nevoie cat scrie pe eticheta
Fişiere ataşate
Aici este masina echipata pentru incarcare
Aici este masina echipata pentru incarcare
incarcare Aer conditionat auto Renault laguna.jpg (114.77 KiB) Vizualizat de 963 ori
bateria de manometre cand totul merge ok
bateria de manometre cand totul merge ok
Aer conditionat auto Renault laguna presiunea 2 ventilat funct aproape 3 cand se opreste are presostat diferential.jpg (114.07 KiB) Vizualizat de 963 ori
Aer conditionat laguna baterie manometre am la dispozitie PJ dar valva adaptoare este de inalta o anomalie la renault
Aer conditionat laguna baterie manometre am la dispozitie PJ dar valva adaptoare este de inalta o anomalie la renault
Aer conditionat auto Renault laguna bateria de manometre.jpg (112.57 KiB) Vizualizat de 963 ori
Avatar utilizator
Victor gr 10
Mesaje: 14
Membru din: Vin Iun 16, 2017 9:56 am

Re: Reparatie aer conditionat Renault Laguna ,pe PJ valva de inalta

Mesaj necitit de Victor gr 10 »

:o am bagat cca jumatate din cantitate pana a cuplat compresorul si incepuse sa se deranjeze sa coboare temperatura ,deja pe aspratie se simtea putina racoare Am incarcat gura cu gura ultima parte sa obtin temperatura de 5 C
Fişiere ataşate
15,7 C la ieire aer vaporizator ,deja presiunea pe joasa urcase pe la 1 bar ,am incarcat cu rabdare condensatorul era fierbinte deci lucra ok
15,7 C la ieire aer vaporizator ,deja presiunea pe joasa urcase pe la 1 bar ,am incarcat cu rabdare condensatorul era fierbinte deci lucra ok
Aer conditionat auto Renault laguna , termometrul montat pe recirculare arata 15 C.jpg (86.01 KiB) Vizualizat de 959 ori
Aici am pus poza sa vada si aia mici pe cupla de presiune joasa la laguna merge cupla de presiune inalta
Aici am pus poza sa vada si aia mici pe cupla de presiune joasa la laguna merge cupla de presiune inalta
Aer conditionat auto Renault laguna ,nu are doua cuple are doar cupla de inalta montata pe joasa.jpg (112.85 KiB) Vizualizat de 959 ori
temperatura pe refulare a inceput sa scada
temperatura pe refulare a inceput sa scada
Aer conditionat auto Renault laguna a coborat temperatura la 5,9 C.jpg (55.63 KiB) Vizualizat de 959 ori
Avatar utilizator
Victor gr 10
Mesaje: 14
Membru din: Vin Iun 16, 2017 9:56 am

Re: Reparatie aer conditionat Renault Laguna ,pe PJ valva de inalta

Mesaj necitit de Victor gr 10 »

Ultima tura de poze se vede evolutia temperaturii pe refulare treapta 2 ,conducta de aspiratie era rece ocna aerul conditionat auto mergea in mintile lui
Pe aspiratia compresorului cndens ca pe paharul de bere :)
Fişiere ataşate
in jurul temperaturii de 5 C  s-a stablizat presiunea era 2 bati compresorul nu maraia
in jurul temperaturii de 5 C s-a stablizat presiunea era 2 bati compresorul nu maraia
5 C pe aici s-a stabilizat Aer conditionat auto Renault laguna.jpg (71.41 KiB) Vizualizat de 958 ori
5,2 C refulare aer rece vaporizator nu am mai bagat freon sa vad unde se stabilizeaza temp
5,2 C refulare aer rece vaporizator nu am mai bagat freon sa vad unde se stabilizeaza temp
5,2 C la Aer conditionat auto Renault laguna.jpg (60 KiB) Vizualizat de 958 ori
6,3 C si temperatura la grila vaporizatorului tot coboara
6,3 C si temperatura la grila vaporizatorului tot coboara
Aer conditionat auto Renault laguna termometrul arata 6,3 C.jpg (48.86 KiB) Vizualizat de 958 ori
Avatar utilizator
Vasile34
Mesaje: 28
Membru din: Vin Mai 04, 2018 1:17 pm
Localitate: Lintea

Re: Reparatie aer conditionat Renault Laguna ,pe PJ valva de inalta

Mesaj necitit de Vasile34 »

5C aer conditionat auto esti bun
10 electricieni
Avatar utilizator
Organizator Cursuri
Mesaje: 401
Membru din: Lun Mai 08, 2017 10:13 am
Localitate: Bucuresti

Re: Reparatie aer conditionat Renault Laguna ,pe PJ valva de inalta

Mesaj necitit de Organizator Cursuri »

Vasile34 scrie: Sâm Mai 05, 2018 10:47 am 5C aer conditionat auto esti bun
frigotehnistii nostrii sunt cei mai buni
Scrie răspuns