Impamantare

CURS ELECTRICIAN EMJT Aici cursantii/viitorii cursanti solicita lamuriri vis a vis de Curs ,MANUALE ,ETC
Marian
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Iun 23, 2018 9:52 am

Impamantare

Mesaj necitit de Marian »

Va salut, casa mea nu are impamantare la nici o priza si ma gândesc sa fac eu una la 2-3 prize in care am masina de spalat, cuptorul de paine, calculatorul (astea cred eu ca au cea mai mare nevoie de impamantare).
Nu sunt vreun electrician dar cred ca as avea putin habar de cum as putea sa fac aceasta impamantare...
Am citit ca trebuie sa pun 3 tevi galvanizate, in forma de triunghi.
Eu ma gandesc ca o singura teava ar fi suficienta pentru 2-3 prize ale mele. Am gasit asta :
O bat in pamant, de ea leg 2-3 fire si le duc la fiecare priza.
Ce parere aveti?


Electrod impamantare 2,00M
Electrod impamantare zincat 2,00M, profil cruce 50x50x3mm. Se foloseste pentru a disipa sarcinile electrice rezultate din descarcarea loviturii de trasnet. Nu va provoca supratensiuni periculoase de pas. Are inaltimea de 2,00M, este executat din otel extrudat sau sudat in forma de cruce, acoperit cu un strat de zinc depus electrochimic sau termic, prin imersie. De regula se utilizeaza impamantari cu 1 pana la 4 electrozi conectati intre ei cu platbanda din otel zincat. Partea superioara a electrodului trebuie sa fie cu aproximativ 50 cm sub suprafata terenului unde se monteaza.
Dispunerea electrozilor poate fi facuta in linie, in triunghi, in careu sau sub forma piciorului de gasca.
Fişiere ataşate
Electrod impamantare 2,00M<br />Electrod impamantare zincat 2,00M, profil cruce 50x50x3mm. Se foloseste pentru a disipa sarcinile electrice rezultate din descarcarea loviturii de trasnet. Nu va provoca supratensiuni periculoase de pas. Are inaltimea de 2,00M, este executat din otel extrudat sau sudat in forma de cruce, acoperit cu un strat de zinc depus electrochimic sau termic, prin imersie. De regula se utilizeaza impamantari cu 1 pana la 4 electrozi conectati intre ei cu platbanda din otel zincat. Partea superioara a electrodului trebuie sa fie cu aproximativ 50 cm sub suprafata terenului unde se monteaza.<br />Dispunerea electrozilor poate fi facuta in linie, in triunghi, in careu sau sub forma piciorului de gasca.
Electrod impamantare 2,00M
Electrod impamantare zincat 2,00M, profil cruce 50x50x3mm. Se foloseste pentru a disipa sarcinile electrice rezultate din descarcarea loviturii de trasnet. Nu va provoca supratensiuni periculoase de pas. Are inaltimea de 2,00M, este executat din otel extrudat sau sudat in forma de cruce, acoperit cu un strat de zinc depus electrochimic sau termic, prin imersie. De regula se utilizeaza impamantari cu 1 pana la 4 electrozi conectati intre ei cu platbanda din otel zincat. Partea superioara a electrodului trebuie sa fie cu aproximativ 50 cm sub suprafata terenului unde se monteaza.
Dispunerea electrozilor poate fi facuta in linie, in triunghi, in careu sau sub forma piciorului de gasca.
electrod cruce.jpg (17.07 KiB) Vizualizat de 3591 ori
Avatar utilizator
Ing. Olteanu Mircea
Mesaje: 205
Membru din: Lun Mai 01, 2017 9:00 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Impamantare

Mesaj necitit de Ing. Olteanu Mircea »

Buna ziua este bine sa va documentati vedeti ce patanie au tras si altii exact cu modelul dvs de electrozi https://forum.cursuridecalificareacredi ... =20&t=1178
Nu luati de buna ce zic cei care vand , electrozii de impamantare
Marian
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Iun 23, 2018 9:52 am

Re: Impamantare

Mesaj necitit de Marian »

Va multumesc pentru raspuns.
O sa iau o teava galvanizata de 2m.
Avatar utilizator
AntonGeorge
Mesaje: 9
Membru din: Dum Iun 24, 2018 12:51 pm
Localitate: sinesti

Re: Impamantare

Mesaj necitit de AntonGeorge »

Marian scrie: Sâm Iun 23, 2018 10:11 am Va salut, casa mea nu are impamantare la nici o priza si ma gândesc sa fac eu una la 2-3 prize in care am masina de spalat, cuptorul de paine, calculatorul (astea cred eu ca au cea mai mare nevoie de impamantare).
Nu sunt vreun electrician dar cred ca as avea putin habar de cum as putea sa fac aceasta impamantare...
Am citit ca trebuie sa pun 3 tevi galvanizate, in forma de triunghi.
Eu ma gandesc ca o singura teava ar fi suficienta pentru 2-3 prize ale mele. Am gasit asta :
O bat in pamant, de ea leg 2-3 fire si le duc la fiecare priza.
Ce parere aveti?


Electrod impamantare 2,00M
Electrod impamantare zincat 2,00M, profil cruce 50x50x3mm. Se foloseste pentru a disipa sarcinile electrice rezultate din descarcarea loviturii de trasnet. Nu va provoca supratensiuni periculoase de pas. Are inaltimea de 2,00M, este executat din otel extrudat sau sudat in forma de cruce, acoperit cu un strat de zinc depus electrochimic sau termic, prin imersie. De regula se utilizeaza impamantari cu 1 pana la 4 electrozi conectati intre ei cu platbanda din otel zincat. Partea superioara a electrodului trebuie sa fie cu aproximativ 50 cm sub suprafata terenului unde se monteaza.
Dispunerea electrozilor poate fi facuta in linie, in triunghi, in careu sau sub forma piciorului de gasca.

Acum ce sa zic scriu ce am invatat la scoala
O priza de impamantare rezulta din calcule , se tine cont de rezistivitatea solului Priza trebuie sa aiba o rezistenta de cca 4 ohmi
Nu vei reusi folosind doar un electrod sa obtii aceasta valoare
Minim 4 electrozi L=2m distanta intre ei 2xL Nu as pune electozi in cruce sau din cornier sub forma de L As merge pe clasic teava de 2" zincata Santul sapat la cca 90cm Platbanda din Ol zn .>120mmp Platbanda sudata de tevi Teava la 80 cm de fundul santului ,santul acoperit cu pamant
Avantaj platbanda orizontala se transforma in electrod si disipa si ea
Marian
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Iun 23, 2018 9:52 am

Re: Impamantare

Mesaj necitit de Marian »

Vad ca-i mare lucru cu impamantarea asta...
Desi nu stiu sau nu cred ca o sa fac o asemenea impamantare, ma gandesc si la un disjunctor diferential. Credeti ca acest disjunctor poate sa declanseze atunci cand pun mana pe cuptorul de paine (cand acesta da la masa) fara sa patesc ceva? sa simt doar o mica "ciupitura"...
https://www.dedeman.ro/bucuresti5/intre ... /p/1003313
Avatar utilizator
MadalinV
Mesaje: 20
Membru din: Vin Iun 29, 2018 11:26 am
Localitate: Pucioasa

Re: Impamantare

Mesaj necitit de MadalinV »

Electrozii de impamantare de mai sus sunt praf am patit si eu cu asa ceva si am bagat teava de 2" L=2,5M Am batut 5 electrozi nu stiam de foreza sa dau gauri sa-mi usurez munca , am pus platbanda de Ol zincat de 120MMP distanta intre electrozi am avut 3 m
Fişiere ataşate
nulul de protectie.jpg
nulul de protectie.jpg (38.42 KiB) Vizualizat de 3529 ori
Avatar utilizator
Simion
Mesaje: 24
Membru din: Lun Iul 16, 2018 3:08 pm
Localitate: dr taberei

Re: Impamantare

Mesaj necitit de Simion »

Un vecin a pățit la fel
Samir
Mesaje: 20
Membru din: Vin Apr 05, 2019 10:41 am
Localitate: Targoviste
Contact:

Re: Impamantare

Mesaj necitit de Samir »

Marian scrie: Sâm Iun 23, 2018 10:11 am Va salut, casa mea nu are impamantare la nici o priza si ma gândesc sa fac eu una la 2-3 prize in care am masina de spalat, cuptorul de paine, calculatorul (astea cred eu ca au cea mai mare nevoie de impamantare).
Nu sunt vreun electrician dar cred ca as avea putin habar de cum as putea sa fac aceasta impamantare...
Am citit ca trebuie sa pun 3 tevi galvanizate, in forma de triunghi.
Eu ma gandesc ca o singura teava ar fi suficienta pentru 2-3 prize ale mele. Am gasit asta :
O bat in pamant, de ea leg 2-3 fire si le duc la fiecare priza.
Ce parere aveti?


Electrod impamantare 2,00M
Electrod impamantare zincat 2,00M, profil cruce 50x50x3mm. Se foloseste pentru a disipa sarcinile electrice rezultate din descarcarea loviturii de trasnet. Nu va provoca supratensiuni periculoase de pas. Are inaltimea de 2,00M, este executat din otel extrudat sau sudat in forma de cruce, acoperit cu un strat de zinc depus electrochimic sau termic, prin imersie. De regula se utilizeaza impamantari cu 1 pana la 4 electrozi conectati intre ei cu platbanda din otel zincat. Partea superioara a electrodului trebuie sa fie cu aproximativ 50 cm sub suprafata terenului unde se monteaza.
Dispunerea electrozilor poate fi facuta in linie, in triunghi, in careu sau sub forma piciorului de gasca.
Sunt jalnici electrozii de impamantare nu recomand
Avatar utilizator
Madalin34
Mesaje: 60
Membru din: Dum Apr 07, 2019 11:12 am
Localitate: Grosteni
Contact:

Re: Impamantare

Mesaj necitit de Madalin34 »

Cei mai prosti electrozi posibili ,
Scrie răspuns