Grupa 9 Electricieni face istorie

CURSURI FRIGOTEHNISTI ,CURSURI ELECTRICIENI , CURSURI INSTALATORI PROTECTIA DATELOR PERSONALE
Avatar utilizator
Organizator Cursuri
Mesaje: 401
Membru din: Lun Mai 08, 2017 10:13 am
Localitate: Bucuresti

Re: Grupa 9 Electricieni face istorie

Mesaj necitit de Organizator Cursuri »

Vasile34 scrie: Vin Mai 04, 2018 1:30 pm Am trait sa vad testari masurate cu cantarul , veti scoate cei mai buni electricieni ,producerea energiei electrice din surse regenerabile este de mare viitor
este adevarat
Avatar utilizator
LinuVasile
Mesaje: 17
Membru din: Mie Iun 20, 2018 8:43 am
Localitate: ilfov

Re: Grupa 9 Electricieni face istorie

Mesaj necitit de LinuVasile »

Costy scrie: Lun Dec 04, 2017 2:32 pm
MoshuXXL scrie: Vin Dec 01, 2017 3:02 am Gr 9 EMJT Sarbatorim Ziua Romaniei la scoala Pe 1 si 2 Decembrie noi suntem in sala de curs Cand altii au vacanta si "recuoereaza" noi invatam Asa vom ajunge niste electricieni buni

Am sa ridic poze cu un controler de 80A MPPT
ATENTIE : PRIMA DATA, CONECTATI CONTROLLERUL LA BATERIILE DE STOCARE, APOI CONECTATI PANOUL FOTOVOLTAIC SI APOI CONSUMATORII, RESPECTAND POLARITATEA.
ESTE INTERZIS UTILIZAREA CONTROLLERULUI FARA SA FIE LEGAT LA ACUMULATORI, SE POATE DEFECTA.

Scurta descriere :
Controller solar pentru aplicatii fotovoltaice, este folosit sa coordoneze panourile fotovoltaice pentru o incarcare eficienta a bateriilor de stocare si este un ansamblu foarte important in sistemul fotovoltaic, el face legatura intre panourile fotovoltaice si acumulator, incarca si gestioneaza incarcarea acumulatorilor cu energia provenita de la panourile fotovoltaice, mentine acumulatorii in conditii optime de functionare.
Acesta este diferit de alte controllere solare si face ca intregul sistem solar fotovoltaic, sa functioneze eficient si in conditii de maxima siguranta.
Controllerul solar fotovoltaic poate ajusta automat tensiunea de lucru si poate face ca panourile fotovoltaice sa lucreze in mod constant pe punctul maxim de putere al curbei caracteristice VA, pe intreaga durata a zilei. Comparativ cu alte controllere solare fotovoltaice, acesta este echipat cu functia de compensare a temperaturii, poate face sa creasca eficienta panourilor solare cu 30 % si sa prelungeasca durata de viata a bateriilor de stocare.
L- 80, suporta un curent de maxim 80 A, iar puterea maxima a panourilor sa nu depaseasca 960 W pentru sistemul de 12 V si 1920 W pentru sistemul de 24 V.
ATENTIE : Tensiunea maxima in circuit deschis a panoului fotovoltaic :
- 24V PENTRU SISTEMUL DE 12V
- 48V PENTRU SISTEMUL DE 24V
Am sa ridic o eticheta a unui panou fotovoltaic policristalin sa inteleaga tot omul ce inseamna tensiune in gol si unde o gaseste

1) Puterea panoului
in W
2)Tensiune nominala
[V]
3)Curentul nominal
[A]
4)Tensiunea in gol
5)Curentul in
6) curentul in scurt/circuit [A]
7) Fuzibil 15[A]
Am invatat si noi la grupa 10 cum sa legam un controler
Avatar utilizator
MadalinV
Mesaje: 20
Membru din: Vin Iun 29, 2018 11:26 am
Localitate: Pucioasa

Re: Grupa 9 Electricieni face istorie

Mesaj necitit de MadalinV »

Sunt la gr 10 ce pot sa zic scoala este scoala , saptamanal batem de 12 ore Saptamana aceasta avem 3 zile de scoala , saptamana viitoare 4 zile O sa pun o poza cu ziua de duminica sa vada tot omul cum arata o sala plina
Avatar utilizator
Organizator Cursuri
Mesaje: 401
Membru din: Lun Mai 08, 2017 10:13 am
Localitate: Bucuresti

Re: Grupa 9 Electricieni face istorie

Mesaj necitit de Organizator Cursuri »

MadalinV scrie: Vin Iun 29, 2018 11:57 am Sunt la gr 10 ce pot sa zic scoala este scoala , saptamanal batem de 12 ore Saptamana aceasta avem 3 zile de scoala , saptamana viitoare 4 zile O sa pun o poza cu ziua de duminica sa vada tot omul cum arata o sala plina
multumim pentru aprecieri
Avatar utilizator
Simion
Mesaje: 24
Membru din: Lun Iul 16, 2018 3:08 pm
Localitate: dr taberei

Re: Grupa 9 Electricieni face istorie

Mesaj necitit de Simion »

Grupa 10 sper sa fie la fel de buna
Avatar utilizator
Organizator Cursuri
Mesaje: 401
Membru din: Lun Mai 08, 2017 10:13 am
Localitate: Bucuresti

Re: Grupa 9 Electricieni face istorie

Mesaj necitit de Organizator Cursuri »

Simion scrie: Lun Iul 16, 2018 3:49 pm Grupa 10 sper sa fie la fel de buna
Domnul inginer Olteanu este ff multumit de gr 10
Klaudyu
Mesaje: 1
Membru din: Mar Sep 18, 2018 4:15 am
Localitate: Tomesti

Re: Grupa 9 Electricieni face istorie

Mesaj necitit de Klaudyu »

PFA
Dimi4
Mesaje: 1
Membru din: Dum Feb 10, 2019 7:56 am
Localitate: sabauani

Re: Grupa 9 Electricieni face istorie

Mesaj necitit de Dimi4 »

Am fost cursant la gr 9 ,deja sunt angajat ca electriciam ,Am ajuns la 2800 lei in 6 luni ,am si alte bonusuri
Samir
Mesaje: 20
Membru din: Vin Apr 05, 2019 10:41 am
Localitate: Targoviste
Contact:

Re: Grupa 9 Electricieni face istorie

Mesaj necitit de Samir »

Cel mai bun curs de electrician .ca nivel de complexitate este prea complex sa il descriu Maistru electrician de la mine nu are habar ce stiu eu
Scrie răspuns