Lucrez la eoliene marine Sunt mandru ca am facut parte din gr 8 electricieni ,

CURSURI FRIGOTEHNISTI ,CURSURI ELECTRICIENI , CURSURI INSTALATORI PROTECTIA DATELOR PERSONALE
H_Alex
Mesaje: 1
Membru din: Joi Dec 13, 2018 9:03 pm
Localitate: Budeni

Lucrez la eoliene marine Sunt mandru ca am facut parte din gr 8 electricieni ,

Mesaj necitit de H_Alex »

Ca nivel de cunost pe instalatii electrice eram 0 zero dar barat .Am decis sa aleg cursul predat de domnul ing Olteanu Mircea ,am facut scoala circa 6 luni ,cca 10-13 ore saptamanal Am terminat cursul de electrician cu grupa 8 EMJT in luna septembrie 2017 .Am depus dupa 4 luni CV-ul si m-am angajat .Lucrez la un Parc de Eoliene marine .Avand contact cu exteriorul am vazut importanta energiei regenerabile ,Am facut si cursul de fotovoltaici ,tot cu domnul profesor Voi avea alte sanse in viata Pot sa afirm ca a meritat si ultimul leu investit in mine .
Am facut cea mai buna alegere sa va fiu elev
Recomand colegilor de forum sa ia in serios energiile regenerabile ,ele vor reprezenta o alternativa la carbune
Poze de la munca
-Cam asa arata tablourile electrice de pe substatie si de aici pleca pana pe uscat. Si e cate un tablou din asta pentru fiecare turn
-Alte cabluri electrice care sunt pe substatie
-In poza in care sunt in picioare sunt cablurile cum vin ele din apa, iar in a doua poza sunt cablurile dupa ce le au dat jos primele invelisuri si am ajuns la faze, iar apoi le am pus pe patul de cabluri si le am aduc pana la tabloul de pe turn, iar poza e exact de la tablou
-
Fişiere ataşate
La substatie vin cablurile electrice de la eoliene
La substatie vin cablurile electrice de la eoliene
substatia electrica 1 (Small).jpg (100.46 KiB) Vizualizat de 1709 ori
Aici vin cablurile cu energie electrica subacvatice de la eoliene si alt cablu le trimite pe uscat la o statie de ridicare a tensiunii
Aici vin cablurile cu energie electrica subacvatice de la eoliene si alt cablu le trimite pe uscat la o statie de ridicare a tensiunii
Substatie (Small).jpg (34.47 KiB) Vizualizat de 3491 ori
La substatie vin cablurile electrice de la eoliene
La substatie vin cablurile electrice de la eoliene
substatia electrica (Small).jpg (108.46 KiB) Vizualizat de 3491 ori
tablourile electrice de pe substatie si de aici pleca pana pe uscat. Si e cate un tablou din asta pentru fiecare turn
tablourile electrice de pe substatie si de aici pleca pana pe uscat. Si e cate un tablou din asta pentru fiecare turn
tablou electric substatie 2 (Small).gif (137.95 KiB) Vizualizat de 3491 ori
tablourile electrice de pe substatie si de aici pleca pana pe uscat. Si e cate un tablou din asta pentru fiecare turn
tablourile electrice de pe substatie si de aici pleca pana pe uscat. Si e cate un tablou din asta pentru fiecare turn
tablou electric substatie detaşiu.jpg (179.06 KiB) Vizualizat de 3492 ori
cablaj electric de forta substatie de producerea enerhiei electrice
cablaj electric de forta substatie de producerea enerhiei electrice
cabluri electrice turn eoliana (Small).jpg (120.59 KiB) Vizualizat de 3494 ori
Cablurile electrice  pe turn
Cablurile electrice pe turn
Cabluri electrice pe substatie 1 (Small).jpg (128.61 KiB) Vizualizat de 3494 ori
Cablurile pe turn detaliu montaj
Cablurile pe turn detaliu montaj
cabluri electrice (Small).jpg (102.58 KiB) Vizualizat de 3494 ori
cablaj electric de forta substatie de producerea enerhiei electrice
cablaj electric de forta substatie de producerea enerhiei electrice
cablaj electric de forta substatie de producerea enerhiei electrice 2 (Small).jpg (104.59 KiB) Vizualizat de 3494 ori
Gr 8 EMJT
SicuVasile
Mesaje: 1
Membru din: Joi Dec 13, 2018 9:05 pm
Localitate: sect 6 buc

Re: Lucrez la eoliene marine Sunt mandru ca am facut parte din gr 8 electricieni ,

Mesaj necitit de SicuVasile »

Felicitari Alex , stiu ca lucra in Germania si Claudiu ,montaj parcuri fotovoltaice ,de Liviu mai stiti ceva

Alex a fost seful gr 8 electricieni .O grupa foarte buna Pun un film cu Alex la practica
Este adevarat am invatat carte la un nivel foarte ridicat Noi rezolvam aplicatii gen autorizare ANRE GR II

Fişiere ataşate
motoare asincrone monofazate si trifazate
motoare asincrone monofazate si trifazate
Alex la tabla reyolva circuite trifayate.jpg (113.86 KiB) Vizualizat de 3472 ori
Traian gr 8
Mesaje: 1
Membru din: Vin Dec 14, 2018 7:13 am
Localitate: Kladova

Re: Lucrez la eoliene marine Sunt mandru ca am facut parte din gr 8 electricieni ,

Mesaj necitit de Traian gr 8 »

Am fost grupa de aur a domnului inginer
Am gasit o poza cu Liviu la tabla
Pacat ca Romania nu are mai multi ca Alex , pun un film cu el cand face prima cositorire la 2 conductoare de cupru , pentru legaturi in doze

Fişiere ataşate
Liviu la tabla calculeaya sectiunea conductoarelor.jpg
Liviu la tabla calculeaya sectiunea conductoarelor.jpg (96.56 KiB) Vizualizat de 3465 ori
Electrician gr 8
Harli
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Feb 09, 2019 7:12 pm
Localitate: Rahova

Re: Lucrez la eoliene marine Sunt mandru ca am facut parte din gr 8 electricieni ,

Mesaj necitit de Harli »

Important pentru un electrician este sa cunoasca legile curentului , si ca, tot ce ,isca prin conductoarele lui ,Sa calculezi intensitatea curentului , sa poti dimensiona un circuit electric , este pentru noi o rutina
sa inadesti niste fire nu inseamna ca est electrician
La gr 11 electricieni ,domnul inginer procedeaza identic Avem colegi care stau la rand sa iasa la tabla Aplicatiile sunt ff complexe , am gasit din ele in cartea de autorizare ANRE
Savian2
Mesaje: 15
Membru din: Dum Mar 24, 2019 4:35 pm
Localitate: Buc
Contact:

Re: Lucrez la eoliene marine Sunt mandru ca am facut parte din gr 8 electricieni ,

Mesaj necitit de Savian2 »

SicuVasile scrie: Joi Dec 13, 2018 9:05 pm Felicitari Alex , stiu ca lucra in Germania si Claudiu ,montaj parcuri fotovoltaice ,de Liviu mai stiti ceva

Alex a fost seful gr 8 electricieni .O grupa foarte buna Pun un film cu Alex la practica
Este adevarat am invatat carte la un nivel foarte ridicat Noi rezolvam aplicatii gen autorizare ANRE GR II

Acesta este filmul care m-a convins sa fac cursul de electrician
gimi
Mesaje: 28
Membru din: Mar Mar 26, 2019 1:41 pm
Localitate: Leordeni
Contact:

Re: Lucrez la eoliene marine Sunt mandru ca am facut parte din gr 8 electricieni ,

Mesaj necitit de gimi »

Ma bucur pentru tine Alex , deoarece ai reusit
BaciuVasile
Mesaje: 23
Membru din: Mie Apr 03, 2019 4:33 pm
Localitate: Bucuresti sect 6
Contact:

Re: Lucrez la eoliene marine Sunt mandru ca am facut parte din gr 8 electricieni ,

Mesaj necitit de BaciuVasile »

Peste tot gasim cate un Alex , unul din ei cu sisteme fotovoltaice , altul cu eoliene prin Olanda ,
Are domnul inginer cu ce se mandri
Samir
Mesaje: 20
Membru din: Vin Apr 05, 2019 10:41 am
Localitate: Targoviste
Contact:

Re: Lucrez la eoliene marine Sunt mandru ca am facut parte din gr 8 electricieni ,

Mesaj necitit de Samir »

Am fost coleg cu Alex la gr 8 .ce pot sa spun Am făcut curs adevărat avantajul a fost ca am invatat dupa proiect de instalatii electrice de facultate
Avatar utilizator
Madalin34
Mesaje: 60
Membru din: Dum Apr 07, 2019 11:12 am
Localitate: Grosteni
Contact:

Re: Lucrez la eoliene marine Sunt mandru ca am facut parte din gr 8 electricieni ,

Mesaj necitit de Madalin34 »

am depus si eu CV-ul la o firma belgiana , ma zgarii pe ochi ca nu am facut si sistemele fotovoltaice sa iau diploma ,
DamianPreda
Mesaje: 54
Membru din: Lun Apr 22, 2019 12:44 pm
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Lucrez la eoliene marine Sunt mandru ca am facut parte din gr 8 electricieni ,

Mesaj necitit de DamianPreda »

Ma bate gandul sa lucrez si eu afara , electricinii sunt foarte bine platiti
Scrie răspuns