Electrod impamantare si Pb

CURS ELECTRICIAN EMJT Aici cursantii/viitorii cursanti solicita lamuriri vis a vis de Curs ,MANUALE ,ETC
Avatar utilizator
Negoita G
Mesaje: 22
Membru din: Dum Mai 28, 2017 10:40 am
Localitate: sector 4

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de Negoita G »

Titi scrie: Vin Mai 12, 2017 12:13 am
Albu Ion scrie: Mar Mai 09, 2017 10:16 am Ma pune pe ganduri imbinarea mecanica cu 4 suruburi cred ca apa intre printre ele in sfarsit ce sa zic dar sudura era sfanta si date cu zmoala sau vopsea sa nu rugineasca sunt si sprayuri cu zinc
Acum pune si tu mintea la contributie vezi tabla zincata dupa casa ca in 3 ani este rosie tu ce crezi ca in pamant Pb ta o duce boiereste stransa mecanic ,eu ma indoiesc
Cam la fel gandesc si eu
vedeti prin groapa parca au dat cu bronz care il iau aurolacii
Daca este lucrata ok din punctul meu trebuie sa tina dar ma indoiesc ca baietii au frecat cu peria si au degresat sa dea cu zinc ,cate despre imbinarile platbandei la impamantare facurte cu 4 suruburi acolo nu comentez daca ar fi la mine acasa nu as face asa ceva as suda si dat cu zmoala
Avatar utilizator
Marin gr 5
Mesaje: 11
Membru din: Dum Mai 28, 2017 2:20 pm
Localitate: balta alba

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de Marin gr 5 »

o impamantare o este in functie de destinatie ,una este pentru paratraznet in jurul la 1 ohm alta pentru prize si lumina din cate mai tin minte la <4 ohmi
Avatar utilizator
NistorA
Mesaje: 20
Membru din: Dum Mai 28, 2017 8:10 pm

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de NistorA »

bebe25 scrie: Dum Mai 14, 2017 12:53 pm La mine la curte am batut cu barosul de 10 kg 4 electrozi la 2 m unul de altul galvanizata de 2" cu Pb de 120 sudata si zmolita Priza masurata a fost de 1,7 omi ,platbanda la 0,8 m sub pamant in sant
Cam pe la 2 ohmi am obtinut si eu dar am batut 6 electrozi si erau mai aproape ca nu permitea terenul ,Plat banda parca de 120 ,era bine daca gaseam un cazan de tuica de cupru sa il ingrop si pe el obtineam o priza de impamantare de rupea asfaltul nu alta
Avatar utilizator
BarbuV
Mesaje: 23
Membru din: Lun Mai 29, 2017 11:33 am

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de BarbuV »

cascei scrie: Lun Mai 08, 2017 5:54 pm Am gasit pe internet ce parere aveti de electrozii de impamantare si imbinari
Ce sa zicem totul este de unica folosinta ,si eu am fost nevoit sa pun imbinari la priza de impamantare stranse cu suruburi deja aveau pete de rugina cum or lucra nu stiu ,sunt agrementate pai asta este sa fie sanatosi
Avatar utilizator
Iulian 9
Mesaje: 27
Membru din: Vin Iun 02, 2017 10:34 am
Localitate: bucuresti sect 6
Contact:

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de Iulian 9 »

cascei scrie: Lun Mai 08, 2017 5:54 pm Am gasit pe internet ce parere aveti de electrozii de impamantare si imbinari
Acest tip de priza de protectie este destul de usor de facut pui scara tabari cu picamerul pe el si imediat il plantezi ,cu imbinarile cu suruburi hm hm ,nu prea ma pronunt ca prin pamant este umezeala garantat intra apa pe acolo tot sudura data cu zmoala ma rog cu zinc
Avatar utilizator
lipo lipo
Mesaje: 20
Membru din: Lun Iun 05, 2017 1:31 pm

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de lipo lipo »

cascei scrie: Lun Mai 08, 2017 5:54 pm Am gasit pe internet ce parere aveti de electrozii de impamantare si imbinari
La o cladire noua abia preluata de noi la fel erau facuti electrozii de impamantare tot din doua corniere L sudate in afturi si date cu zinc =zincate la cald ,acum sa vedem cat o tine ca peste 2 ani maoara priza de impamantare parca ma vad cu foreza plantand tevi galvanizate :(
Avatar utilizator
GhitaV
Mesaje: 6
Membru din: Lun Iun 05, 2017 5:21 pm

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de GhitaV »

Daniel gr 1 scrie: Mar Mai 16, 2017 11:42 am Este foarte raspandit acest tip de electrozi ,unde sudeaza daca curata cu perie de sarma pusa pe flex apoi decapeaza si dau cu spray cu zn este ok dar tare ma indoiesc sa se deranjeze sa faca asa ceva in timp pe acolo act rugina
Nu stiu cum se comporta in mediul agresiv prinderile mecanice cu suruburi dar nu as pune asa ceva tot pe sudura as merge
Si noi am invatat la scoala si recomandarea a fost spre electrozii din teava galvanizata lungime minima 2 m sa ii putem bate in pamant este si un post cu o foreza
Avatar utilizator
Marin gr 7
Mesaje: 22
Membru din: Dum Iun 11, 2017 2:56 pm
Localitate: Urziceni

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de Marin gr 7 »

Titi scrie: Vin Mai 12, 2017 12:13 am
Albu Ion scrie: Mar Mai 09, 2017 10:16 am Ma pune pe ganduri imbinarea mecanica cu 4 suruburi cred ca apa intre printre ele in sfarsit ce sa zic dar sudura era sfanta si date cu zmoala sau vopsea sa nu rugineasca sunt si sprayuri cu zinc
Acum pune si tu mintea la contributie vezi tabla zincata dupa casa ca in 3 ani este rosie tu ce crezi ca in pamant Pb ta o duce boiereste stransa mecanic ,eu ma indoiesc
Cam la fel gandesc si eu
vedeti prin groapa parca au dat cu bronz care il iau aurolacii
Nu stiu cum rezista in timp sudurile date cu zinc daca nu sunt decapate ,sunt convins ca baietii au dat cu flexul si au consumat 6 perii apoi au dat cu diluant :lol:
Avatar utilizator
ANitu
Mesaje: 27
Membru din: Dum Iun 11, 2017 6:41 pm
Localitate: Alexandria

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de ANitu »

De sistemul de imbinare cu suruburi si piulite nu sunt incantat cred ca vor rugini in in max 1-2 ani si sa te tii legatura electrica intre ele
Fişiere ataşate
electrod impamantare in cruce cu platbanda sudata si elemente de prindere
electrod impamantare in cruce cu platbanda sudata si elemente de prindere
electrod in cruce zincat cu element de legatura sudat.JPG (54.28 KiB) Vizualizat de 1887 ori
Avatar utilizator
ANitu
Mesaje: 27
Membru din: Dum Iun 11, 2017 6:41 pm
Localitate: Alexandria

Re: Electrod impamantare si Pb

Mesaj necitit de ANitu »

De sistemul de imbinare cu suruburi si piulite nu sunt incantat cred ca vor rugini in in max 1-2 ani si sa te tii legatura electrica intre ele Chestia cu zincul dat pe teava este cum ai da cu sprai sa zmaltuiesti o tigaie fara sa cureti nimic normal ca o sa cada toata minunea
Scrie răspuns